Kouzlo 20 minut

Znám plno úžasných žen, maminek, které celý den pracují a pečují o svou rodinu, kterou milují. Je to úžasné, patří jim za to velký obdiv a dík, který asi nikdy naživo neslyšely a bohužel asi ani neuslyší. Ale jak se to dá dlouhodobě přežít?

Stačí k tomu láska, kterou mají ke své rodině? A co když i ta láska ovadne a vystřídá jí pocit zbytečnosti, neschopnosti a toho, že to stejně nikdy nebude dost dobré a všechno hotové.

Přesně takové otázky se hodí hlavou mnoha maminkám. Navíc, když máte doma ještě mladého sportovce, který chce svou kariéru někam dotáhnout. To je další kvantum práce navíc. 

Jak mám tedy poznat, zda to, co dělám a co za den stihnu je dostačující. Je to vůbec celé k něčemu?

 

Ale jak to můžu sama u sebe hodnotit? Jak to mám poznat?

 

Jednou z možností je srovnávat se s druhými lidmi. Čeho tím ale docílím? Leda tak ještě většího pocitu zoufalství a marnosti.

 

A tak je na čase si ukázat jiné řešení, které zaručeně funguje.

Jak píše ve své knize „Najděte si svého marťana“ Marek Herman, neexistuje žádná dokonalá maminka. Ty, co jsou v reklamách, ty jsou jen v reklamách. V reálném světě jsou maminky unavené, přepracované, nespokojené, nevyspalé atd. Když si to uvědomíme, tak každé může spadnout ze srdce první velký kámen.

DOKONALOST NEEXISTUJE

Ano, čtete správně, napíšu to raději znova, abychom to měli potvrzené. Dokonalost neexistuje! Nikdy nebude mít žádná z nás doma dokonale uklizeno, navařeno, vypráno, vyžehleno…

… a k tomu se cítit šťastně a spokojeně s tím, že všichni budou poslouchat a dělat, co mají a my si budeme jen lenošit, číst knížku a pít kávičku nebo vínečko. Takto to pravděpodobně nikdy nebude. Vždy bude něco narušeno.

Zapomeňme tedy na nereálné představy.

S jediným, s čím se dá pracovat, je náš vnitřní postoj. Zodpovězme si prosím následující otázku: „Co je pro mě domov?“

Pokud máte odpověď trochu zformulovanou, pojďme pokračovat dále. Pro mnoho maminek je domov stavem, kdy je vše naklizené, urovnané atd. Ale je to tolik úkolů, které než se udělají, tak dojdou síly nebo chuť začít dělat něco jiného. A i když nějaké zbydou, tak pocit spokojenosti a štěstí z knížky nebo kávy se nejspíše nedostaví.

Pojďme tedy změnit tento náš postoj.

 

Co si pod tím představit? Co to konkrétně znamená?

Většinou stačí jen malý krůček a vše se může změnit. Jen je třeba být odvážná a zkusit to. Jako příklad malého krůčku může být tvorba seznamů nebo změna pořadí.

 

Představme si, že nejprve si na 20 minut sednu, vypiju kávu, přečtu knihu, užiju si ten pocit blaha a až potom se vrhnu na úklid.

 

Co říkáte na tento nápad? Zamlouvá se vám? Máte chuť tento malý krůček zkusit? Co vše by tato nepatrná změna pořadí mohla přinést do vašeho života? Radost? Úsměv? Pokoj? Čas? Pohodu?

 

Protože i když bude úklid náročný a únavný, už v sobě budete mít ten krásný zážitek štěstí a spokojenosti, který si vaše tělo, mysl i srdce pamatuje moc dobře.

To nemůže stačit, to nemůže fungovat…

Možná některé z vás stále pochybujete, to přeci nemůže fungovat, nedovedu si to představit. Využijme tedy právě představivosti. Zkuste si představit 20 minut, co se za 20 minut dá stihnout? V Praze nestihnete někdy ani přijet z práce domů, v Brně za 20 minut nestihnete ani nakoupit, v žádném jiném městě za 20 minut nestihnete umýt kupu nádobí (pokud nemáte myčku) ani uvařit. 

Za 20 minut nestihnete plno dalších jiných věcí. 

Ale, uvařit si kávu, sednout si, zastavit se a užít si ten krásný pocit, to se STIHNE!

 

Ráda bych vás každou povzbudila k odvaze zkusit měnit pohled na zaběhnuté věci
i pořadí aktivit.

Dovolte mi toto téma zakončit opět knihou  Marka Hermana, který píše: „když je maminka v pohodě, dítě si to z ní vezme samo“. A tak si představte, jaké kouzlo a změna se může stát v životě vašeho mladého sportovce, když najde spokojenou a odpočatou maminku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *