Kde na to mám vzít čas aneb co je moc a co je málo

Tolik povinností doma, v práci, ještě za rodiči jsem chtěla zajet, telefonát se sestrou, nakoupit, uvařit..jo a vyzvednout syna na tréninku, málem bych na to zapomněla. Už jste to někdy zažily?
A jak vyřešit tuto situaci?

 

Ráda bych se s vámi podělila o jednu mou výbornou zkušenost. Jsem velice akční člověk, čas od času se mi stane třeba to, že si domluvím dvě schůzky na jeden čas. Co s tím pak chcete dělat? Jediné řešení je se z jedné omluvit. Mnohem účinnější a efektivnější by ale bylo této situaci předejít.

Někdy se na nás povinnosti valí a my nevíme, co dřív. Zmatek a chaos, který je v našich hlavách se nedá zastavit a místo toho, aby se to klidnilo, tak se to ještě zhoršuje, přidávají se další a další úkoly. Takto to ale nejde do nekonečna. Jednou je třeba říci STOP.

Pro mě jsou nejjednodušší a nejpraktičtější metodou seznamy a plány. Kdybyste viděly můj pokoj, vlastně celý byt, tak je plný seznamů, plánů, nápadů, myšlenek atd. Mám je polepené na skříních, na dveřích od záchodu, nad stolem, na stole, na nástěnce i na tabuli u stolu.

Osvědčilo se mi, že pokud mám věci na očích, tak je větší šance, že na to nezapomenu
a také vím, kde to rychle najdu. I vy určitě znáte staré přísloví „sejde z očí, sejde z mysli“. Tento způsob funguje jako skvělá prevence.

Proč si psát seznamy? To je další čas na víc, kde ho mám vzít?

Ano, na první pohled se to tak může jevit, ale po pár dnech zjistíte, že čas, který věnujete plánování, a tvorbě seznamu se opravdu vyplatí.

 

Důvody jsou tři.

 

Prioritizace – první důvod, díky kterému si v klidu promyslíte, co opravdu udělat musíte, co je neodkladné. Právě prioritizace, neboli výběr toho, co je pro mě opravdu důležité
a co méně, pomáhá hledat odpověď na otázku “proč?”. K tomu se váže i téma eBooku
3 důvody, proč se zajímat o sport svého dítěte.

Volný čas – právě ten získáte tím, že začnete fungovat podle seznamu. Úkoly získají své místo a jakoby zázrakem se stane, že vám zbyde čas na „něco navíc“.

Snad ještě nikdy se mi nestalo, že bych něco ze seznamu na ten daný den neudělala. Ano, zde je důležité zmínit, že je třeba se učit správné volbě a reálnému odhadu toho, co je za ten den možné vůbec stihnout.

Pokud si naplánujete dvouhodinový nákup, do toho uklidit celý byt, což zabere třeba taky dvě hodiny, navařit, vyprat, zacvičit si a ještě pomoci dětem s domácím úkolem, tak pak byste musela být superman. Ale žádná žena není dokonalá.

Rozvoj kreativity – Třetí výhodou je, že budujete svou kreativitu. Ačkoli se to může zdát divné, je tomu tak. Seznamy mohou mít mnoho podob, od útržku toaletního papíru, přes speciální diáře či poznámky v mobilu, myšlenkové mapy až po nástěnky a celé stěny ve vašem pokoji. Kreativitě se meze nekladou. Neklaďte si je ani vy.


A kde začít?

Oblast, kterou si vyberete je zcela na vás. Může se jednat o seznam věcí na nákup pro vás
a vaše dítě na víkendový turnaj, co je třeba udělat doma do víkendu, co vás čeká v práci, co je třeba připravit na turnaj, aby v sobotu ráno byl klid, atd.


Je to jen a jen na vás, kde začnete.

Kdy začít?

Někde jsem četla, že co můžeš udělat hned, odlož na pozítří, abys měla zítra volno. Myšlenka určitě zajímavá, ale nevím, jak vy, ale já co takto odložím, tak se k tomu málokdy vrátím. A tak bych vám navrhla, abyste teď našly tužku a papír a napsaly si úkoly, které vás ještě dneska čekají. Můžete si rovnou napsat i úkoly na zítra.

Není čas ztrácet čas.

Poznámka pod čarou

Jelikož jsem žena a vy též, pozoruji u sebe výkyvy v rámci menstruačního cyklu. V některé fázi mám tolik aktivit, že nevím, kam dřív a přesně v tento okamžik se vždy uchýlím k psaní seznamů, abych vytvořila aspoň nějaký harmonogram a logiku věci.

Ke konci cyklu, kdy se začíná projevovat předmenstruační syndrom, tak jsem ráda, že zvládnu jednu nebo dvě věci a tím to hasne. V tomto období mám naopak více kreativních nálad a nápadů než psaní a plnění seznamů a stihnutí mnoha věcí. Proto malý tip pro každou z vás, sledujte sami sebe, kdy seznamy potřebujete a kdy máte ve všem jasno nebo na ně prostě není vhodná doba.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *