Život je plný nečekaných možností, využijme je!

Možná jste se i Vy setkali s tím, že jste zažili/udělali něco, co jste opravdu nečekali, a kdyby Vám to někdo před pár lety řekl, nevěřili byste mu. Já mám pocit, že to teď zažívám poslední rok téměř každodenně. Když se na to zpětně dívám, mám velkou radost z toho, že jsem řekla „ano“ a šla jsem do úplného neznáma vydávání knihy a jejího šíření do světa.

S dalším takovým zážitkem něčeho zcela nového a předem netušeného, bych se s Vámi chtěla podělit.

Již od roku 2019 pořádám akci, která nese název Ladies na kurtu. Jde o badmintonové soustředění zaměřené výhradně na dámskou čtyřhru (v badmintonu často opovrhovanou disciplínu). A možná i to, že této disciplíně je těžké porozumět, mě lákalo se jí více věnovat.

Určitě náklonosti pomohlo i to, že se na první akci přidala i moje spoluhráčka, se kterou jsme v dospělé kategorii získaly tři cenné kovy z Mistrovství republiky a mohly jsme tak předávat zkušenosti z kurtu spolu.

Když se na několik dní sejde na soustředění skupinka čtyř až osmi holek, je to dosti specifické. Přeci jen, umíme být náladové a nemáme tu žádného muže, který by atmosféru odlehčil. Další odlišností může být i to, že návštěva cukrárny je téměř na denním pořádku, protože je třeba vše pořádně probrat.

Na druhou stranu jsem se za těch několik let nesetkala s tím, že by někdo trénink „odchodil“ nebo jinak „odfláknul“. To prostě neexistuje. Všechny holky měly vždy maximální nasazení a současně velkou radost z toho, že je soustředění vedeno v jiném duchu, než tomu bývá na jiných akcích.

Pár dní před vypuknutím 5. ročníku mě napadlo, že bych se mohla pokusit propojit dámskou čtyřhru s myšlenkami a dopisy z mojí nové knihy.

 

Byla to i pro mě novinka. Nikdy jsem nic podobného nedělala, netušila jsem, jak na to budou holky reagovat a zda to je vůbec reálné. Ale podvědomě mi to přišel fajn nápad a tak jsem do toho šla.

Přiznám se, že příprava na každý trénink se tím zdvojnásobila. V jedné linii jsem připravovala program na kurtu, ve druhé to byl výběr dopisu a jeho začlenění do tréninku.

Výběr prvního dopisu byl celkem jasný. Šlo o dopis „vše dělej naplno (str. 29)“. Nevěděla jsem, kdo z holek už měl nějaký kemp, v jaké fyzické kondici přijedou a v jakém rozpoložení. A tak jsem prvně chtěla, aby zkusily vše dělat naplno, ať už kvalita navenek bude jakákoli.

Druhý den jsme pokračovaly dalšími dvěma dopisy. I zde byla volba jasná. Dopisy ze stran 42 a 45 (popř. 16). V prvním tréninku měly holky za úkol sledovat svoje myšlenky a zapisovat je na papír. Na konci tréninku jsme se o nich individuálně bavily a právě tyto rozhovory a jejich reakce či rozpoložení ovlivnily další vývoj kempu. Na další trénink měly domácí úkol. Měly si udělat aktivitu, která je popsaná právě v dopisu „neporovnávej se s druhými“. Každá přišla s několika pozitivními myšlenkami, které si měly během tréninku připomínat, aby se zvýšilo jejich sebevědomí i sebehodnota. Na dalším tréninku měly hledat drobnosti, ze kterých mají radost.

Jelikož jsem vystudovaná fyzioterapeutka, je pro mě velmi podstatné to, aby se mladí sportovci při sportování zbytečně neničili. A o tom je řeč také v dopise na straně 76. Náplní tréninku bylo tedy uvědomění si vlastního těla, postavení ramenních pletenců, krční páteře a hlavy při úderech nad hlavou. Ve druhé části pak postavení bederní páteře při výpadu.

Během posledního dne jsme se věnovaly tématu „nauč se prohrávat (strana 96)“ a zakončily jsme to tím, že každá z nás je originální a velice talentovaná (strana 10) a že tomu můžeme věřit.

Samotné hráčky nejvíce oceňovaly to, že pojetí soustředění bylo zcela odlišné tomu, na co jsou zvyklé, označily ho jako originální, přínosné, růžové, zaměřené na jiné věci než obvykle, s mentálními prvky a zapojením vnímání těla.

Jsem moc ráda za to, že jsme mohly tento čas spolu krásně prožít a navzájem se inspirovat a posouvat naše hranice dál. Mě samotnou takovéto propojení velmi zaujalo a budu se snažit, aby se akce mohla v tomto duchu opakovat.

*Fotky jsou uveřejněny se souhlasem zákonných zástupců hráček.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *