Ilustrace z knihy v olomoucké kavárně

Konec roku je pro mnoho lidí velmi hektický, všechny možné předvánoční akce,
ať už pracovní či nepracovní, je toho velmi mnoho. O to více si vážím každého, kdo si jako prioritu dal návštěvu vernisáže ilustrací z knihy Dopisy mladému sportovci od Vítěze, které namalovala Barbora Hudáková.

Vybraly jsme nakonec datum 13. 12. 2023, kdy jsme společně s Bárou oficiálně otevřely výstavu v kavárně Ode. Na to, jaké pocity měla Bára před touto akcí, jsem se zeptala přímo jí:

Těšila jsem se. Nervozitu jsem příliš necítila, věděla jsem,
že akce bude spíš komorní.“

Ač se jednalo o komorní akci, jak Bára píše, určitě nervozita s premiérou tu byla. Nejen pro ni v roli vystavovatelky, tak i pro mě. Nikdy jsem na vernisáži nebyla a první, kterou jsem měla navštívit, jsem hned organizovala a měla ji uvádět. Snažila jsem se pár informací zjistit. Ještě den dopředu jsem od kamarádky, která maluje krásné obrazy, zjišťovala, jestli je vhodné autorce dát květinu.

V den vernisáže jsem ráno v posteli ještě hledala na internetu, co tam o vernisáži píší.

A dobře jsem udělala. Protože jsem se dočetla, že je milé, když si každý účastník může odnést nějakou drobnou upomínku. Začala jsem přemýšlet, co by to mohlo být
a vzpomněla jsem si, že v kavárně již máme připravené letáčky s povídáním o mně a Báře, o možnostech koupě ilustrací nebo knihy.

Hned jsem psala Lence, ať mi zavolá, až bude moci. Spojily jsme se kolem oběda, tedy pár hodin před samotnou akcí, ale stihly jsme to! Lenka je úžasná v tom, jak rychle a efektivně dokáže pracovat a je to pro mě velká radost a vděčnost, že zrovna s ní mohu spolupracovat.

 

Setkání přímo v kavárně bylo velmi příjemné, sešlo se nás tak akorát, abychom se do přední místnosti kavárny vešli. Odhadem byla polovina lidí z mého okolí a druhá polovina od Báry. Osobně mě velmi potěšilo, že se vernisáže zúčastnili Báry rodiče. Uvědomila jsem si, jak důležité to pro ni a pro její rodinu.

Je krásné, když rodiče jsou u takovýchto krásných chvil.

Kdybyste se chtěli něco více dozvědět o Báře a její tvorbě, určitě doporučuji navštívit její web. Kromě těchto informací jsem se dozvěděla, že pro Báru jsou velmi důležité barvy. Čímž se vysvětlilo to, proč nechtěla malovat černobílé ilustrace, což byl jeden z návrhů mladých sportovců, když jsem se s nimi v létě 2022 bavila o tom, jak by ilustrace měly vypadat.

Dalším specifikem jejích děl je cit pro detail a podstatná informace je, že všechny ilustrace byly vytvořeny digitálně na grafickém tabletu.

Zeptala jsem se Báry, jestli byla některá ilustrace, která ji opravdu trápila a nevěděla, co namalovat: 

Byla. Líbil se mi příběh s názvem Buď rád tam, kde jsi, a chtěla jsem k němu vymyslet ilustraci. Je to dobré téma, všichni míváme pocit, že někde jinde na nás čeká něco lepšího. Přitom často už to nejlepší přímo pro nás máme, jen to aktuálně nevidíme. No, ale nepovedlo se mi vymyslet námět, který nebyl příliš popisný, klišé nebo ezoterický :). 
Takže tento příběh zůstal bez obrázku.“

Další otázkou bylo, jestli byla naopak některá ilustrace, který šla hladce a s lehkostí:

“Těch bylo naštěstí víc 🙂 například u příběhů Pracuj se strachem, Odpočívej a Je to proces mi hned naskočila vizualizace, jaký námět budu zpracovávat.

Při samotném zahájení nás velmi pobavila Báry reakce na naši spolupráci, kdy to označila, že jsem ji „nenásilně donutila“ ilustrace domalovat včas. Jsem ráda, že to tak bere.

Bára, premiérová vystavovatelka, celou akci hodnotí takto:

Celá vernisáž byla pěkná. Hodní lidé, příjemné místo, předvánoční čas, výborné jídlo 🙂 rodina… Pobavily mě četné dotazy na koláčky – byly z Vlčnova :))

Pokud byste měli chuť se na ilustrace jít podívat, kavárna Ode sídlí v Hrnčířské ulici v Olomouci. Otevírací dobu po novém roce má vždy v úterý, středu a čtvrtek
od 13 do 20 hodin. Eventuálně je možné si ověřit na Instagramu či Facebooku

Výstava potrvá do konce ledna 2024.

Jsou zde vystavené všechny ilustrace z knihy. Kteroukoli z nich je možné si zakoupit. Pokud byste se rádi dozvěděli víc o možnostech zakoupení ilustrace, kontaktujte mě prosím na sport@eliskamaixnerova.cz nebo na Instagramu.

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *